Smaller Default Larger

Historia festiwalu

Dzięki Remigiuszowi Szumanowi, niewidomemu gitarzyście klasycznemu, który pod koniec 2006 roku zasiał w umysłach kilkunastu osób piękną, muzyczną ideę, zaistniały w Mosinie Ogólnopolskie Dni Artystyczne z Gitarą. Pan Remigiusz był nie tylko pomysłodawcą festiwalu, ale także jego dyrektorem artystycznym przez dwie pierwsze edycje. Po wielu trudach organizacyjnych, udało się przeprowadzić pierwszą edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Gitary “Bez barier”. Pod tą nazwą kryły się nie tylko liczne koncerty, ale także kilkadziesiąt godzin warsztatów gitarowych przeprowadzonych przez mistrzów gitary klasycznej, basowej i elektrycznej. 

                                                          2007

Ogólnopolski Festiwal Gitary „Bez Barier” w Mosinie ruszył w piątek 20 kwietnia 2007 roku. Przyniósł 6 różnorodnych koncertów i kilkadziesiąt godzin zajęć warsztatowych. Na mosińskiej scenie mogliśmy podziwiać umiejętności takich muzyków jak wspaniały gitarzysta z Białorusi - Mikita Maksymchuk, duet Jaremy Klicha oraz Krzysztofa Pełecha, a także zespoły Danza del Fuego, New Session, Acoustic Connection a także główną gwiazdę festiwalu, zespół IIr2 z Markiem Radulim, Wojtkiem Pilichowskim i Tomaszem Łosowskim w składzie. Większość muzyków poprowadziła również warsztaty i lekcje mistrzowskie.

 


Zakończyła się pierwsza edycja festiwalu, która pomimo nieprzespanych nocy i ogromnej ilości obowiązków, dała wiele satysfakcji, pozytywnych emocji i energii, i z ochotą można było zabrać się za kolejną edycję.

2008

I tak po raz kolejny, przy współpracy Mosińskiego Ośrodka Kultury oraz Stowarzyszenia Integracji z Artystami Niepełnosprawnymi “Dom Muzyki” z Mińska Mazowieckiego, zrodziło się kolejne przedsięwzięcie, tym razem pod nazwą Ogólnopolskie Dni Artystyczne z Gitarą “Bez Barier”, które odbyły się w dniach 17 – 20 kwietnia 2008 roku. Całą imprezę objął swym patronatem Marszałek Województwa Wielkopolskiego - Marek Woźniak.Mosińskie “święto muzyki” rozpoczęło się lokalnym akcentem już w czwartkowe popołudnie, koncertem Remigiusza Szumana i Anny Borkowskiej. Ponadto mosińską scenę zaszczycili, ponownie Krzysztof Pełech, a także Dominik Mas, a także żywiołowa formacja Mikulscy Quartet Będ. Kolejnego dnia, koncertowy wieczór rozpoczął Adam Fulara, a zakończył Krzysztof Ścierański Trio z Markiem Radulim na gitarze i Przemysławem Kuczyńskim na perkusji i oczywiście samym Krzysztofem Ścierańskim na basie.

 

W niedzielę wieczorem odbył się koncert zespołu VooVoo, który był świetnym podsumowaniem ODAzGBB.

2009

Rok 2009 przyniósł pewne zmiany, które zapoczątkowało powstanie Mosińskiego Towarzystwa Gitarowego, składającego się z chętnych do pracy ludzi, kochających muzykę gitarową i chcących poświęcić kilka dni w roku, by zorganizować po raz trzeci muzyczną imprezę w sercu Wielkopolski. Rok ten przyniósł także kolejną i ostateczną już zmianę nazwy. Od października 2009 impreza nosiła miano Ogólnopolskich Dni Artystycznych z Gitarą w Mosinie. Po raz kolejny przedsięwzięcie objął patronatem Pan Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego. III edycja imprezy bogata była zarówno w zajęcia warsztatowe jak i wielkie wydarzenia na scenie głównej festiwalu.
Pojawili się na niej gitarzyści znani i cenieni na całym świecie. Począwszy od naszego specjalnego gościa, gwiazdy festiwalu – Raya Wilsona, byłego wokalisty zespołu Genesis, przez znakomitego wirtuoza gitary klasycznej - Łukasza Kuropaczewskiego, a także magików rock bluesa w postaciach: Marka Radulego, Andrzeja Waśniewskiego, Bartka Niebieleckiego, Tomka Grabowego i Leszka Cichońskiego, a na zwyciężczyni konkursu imienia Czesława Droździewicza w Krynicy – Petrze Polaczkowej i lokalnych gitarzystach klasycznych: Carlosie Ramirezie i Annie Borkowskiej kończąc.


 

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu zarówno organizatorów jak i młodych wolontariuszy, a także pomocy ze strony licznych sponsorów, udało się w Mosinie stworzyć muzyczne przedsięwzięcie wielkiego formatu, które już na stałe wpisało się w kalendarz imprez muzycznych organizowanych w Wielkopolsce.
I tak kończy się krótka, aczkolwiek bogata historia Ogólnopolskich Dni Artystycznych z Gitarą. Oczywiście nie kończy się na dobre.

2010

W drugiej połowie kwietnia 2010 miały miejsce w Mosinie wspaniałe koncerty wyśmienitych muzyków takich jak: Piotr Żaczek, który zagrał przepiękny koncert z Mutru, Robert Horna, którego usłyszeliśmy w klasycznym, aczkolwiek bardzo zróżnicowanym repertuarze. Na scenie zobaczyliśmy też wspólny występ naszego serdecznego przyjaciela: Marka Radulego i Jacka Królika, a wisienką na torcie był niesamowity pokaz rockowych emocji w wykonaniu Andrzeja Nowaka i zespołu TSA, który zagrał rewelacyjny koncert akustyczny. Zarówno na scenie jak i pod nią było gorąco i energetycznie!

 

2011

W 2011 na scenie zobaczyliśmy po raz kolejny największe gwiazdy polskiej gitary. Podczas V – Jubileuszowych Dni Artystycznych z Gitarą wystąpili: J.J. Band, Jarek Śmietana oraz zespół Raz Dwa Trzy. V Ogólnopolskie Dni Artystyczne odbyły się w dniach 1-3 kwietnia 2011 roku.


Organizatorzy

 

Patronat Honorowy

 
 
 
  
 Burmistrz Gminy Mosina
Przemysław Mieloch
 
 
 
 
 
 

Sponsorzy

WSPARCIE FINANSOWE 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Patroni Medialni

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy