Smaller Default Larger

Artyści ODAzG 2019

 Jak co roku w kwietniu, w samym sercu Wielkopolski będziemy mieli okazję usłyszeć i zobaczyć wielu znanych i cenionych muzyków. 

Oto oni:

 

 

KROKE

 

Od początku istnienia ideą zespołu było ciągłe szukanie czegoś nowego, także w nas samych. Chcielibyśmy – przyznają muzycy – aby nasza muzyka była nazywana po prostu muzyką Kroke.

Kroke to: 
Tomasz Kukurba (altówka)
Jerzy Bawoł (akordeon)
Tomasz Lato (kontrabas)

"Uważam ich za fantastycznych, uduchowionych muzyków. To wspaniały zespół."
Peter Gabriel

"To, co tak skutecznie pociąga mnie w muzyce Kroke, to ich duchowa rzeczywistość, to znaczy szczerość i autentyczność w tej muzyce. "
Nigel Kennedy

Kroke to zespół, który święci tryumfy na światowej scenie muzycznej od wielu lat. 
Początkowo był kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, a w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje. W ten sposób zespół stworzył własny, unoszący się ponad granicami i formami styl występując na całym świecie z wybitnymi artystami od Petera Gabriela, Tomasza Stańko po Nigela Kennedy’ego.

W 2017 roku Kroke obchodziło 25-lecie swojej działalności artystycznej. Z tej okazji ukazały się dwa albumy: Traveller i dwupłytowa kompilacja „25 The Best Of” z najważniejszymi utworami z całego okresu działalności zespołu. Natomiast nakładem Świata Książki została wydana bogato ilustrowana książka ze zdjęciami archiwalnymi Kroke i rozmowami z artystami.

25-lecie Kroke to także szereg wyjątkowych koncertów z gośćmi specjalnymi z całego świata, z którymi zespół współpracował na przestrzeni lat. Wśród nich znaleźli się Anna Maria Jopek, Zohar Fresco czy Tomasz Stańko.

 

 


 

 

 

MARTYNA JAKUBOWICZ

Martyna Jakubowicz to jedyna w swoim rodzaju wokalistka i songwriterka, obdarzona charyzmą i charakterystycznym głosem, który sprawia, że jej ballady, łączące wpływy folku, bluesa i rocka, należą do najbardziej rozpoznawalnych pośród kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Jest mistrzynią tworzenia nastroju. Koncerty zwyczajowo kończą się owacjami na stojąco, zaś  publiczność nie chce pozwolić jej zejść ze sceny.

Choć jej klimatyczne ballady znakomicie brzmią w kameralnych, zamkniętych salach, energiczne utwory z zacięciem rockowym sprawiają, że  równie dobrze radzi sobie na plenerowych imprezach i festiwalach (Pop Session, Rock Arena, Jarocin, Przystanek Woodstock, Rawa Blues i wiele innych) http://www.youtube.com/watch?v=rWB3xc4kEek

Na swoim koncie ma aż piętnaście albumów, które znalazły uznanie nie tylko wśród szerokiej publiczności ale również zostały docenione przez zagraniczną prasę (recenzje w „Rolling Stone” i „Guitar Player”)  i krajową branżę muzyczną (nominacje do nagrody „Fryderyk” w 1995 i 2011 r).

W marcu 2016 roku, do sklepów trafił najnowy album Artystki – „Prosta Piosenka”. Jest to pierwsza od sześciu lat płyta autorska. Materiał został zrealizowany z udziałem min. Wojciecha Waglewskiego, Korteza i Jana Smoczyńskiego.  Single z tej płyty „Mój czas ucieka” i „Wielka Słabość” , osiągnęły wysokie notowania na Liscie Przebojów Programu Trzeciego.

 Album „Prosta Piosenka” został doceniony zarówno przez media, jak i branżę muzyczną. Artystka otrzymała nagrodę Programu Trzeciego Polskiego Radia – Mateusz 2016 i nagrodę Fryderyk 2017 za „Album Roku w kategorii: Muzyka Korzeni” .

 18.05.2018 do sklepów trafił album „Zwykły Włóczęga”, zawierający piosenki Boba Dylana, który otrzymał  literacką nagrodę Nobla w 2016. Dylan jest autorem i kompozytorem ponad 500 piosenek. Jego ogromny  wpływ na światową muzykę rozrywkową jest niezaprzeczalny.

 "Zwykły włóczęga" to 10 piosenek w 10 różnych, niekiedy zaskakujących aranżacjach.

 Martyna Jakubowicz mówi o płycie: „To moje drugie podejście do piosenek Dylana. Nie sądziłam, że jeszcze się to wydarzy. Propozycja przyszła  sama. Nie miałam w planie takiej płyty. Nagroda Nobla dla Dylana nie była dla mnie zaskoczeniem, ale też nie ona była powodem  tej sesji nagraniowej - po prostu lubię jego piosenki.

W komentarzu do płyty Martyna Jakubowicz napisze tak:

Od momentu wyjazdu Roberta Allena Zimmermana z miasteczka Hibbing w stanie Minnesota minęło już wiele lat, jednak Bob Dylan nadal gra swoją trasę bez końca.

Wierzy, że Buddy Holly tchnął w niego całą dusze na koncercie dzień, czy dwa przed śmiercią.Wierzy, że sny są prawdziwe, że dzieją się naprawdę. Wierzy, że śpiewanie o rzeczach ważnych dla ludzi i tym samym dla niego, jest źródłem sensu.

Nie chce, aby słowa były kołkami na których wiesza się nuty. Chce, aby ze słów piosenki można było nauczyć się żyć i żeby ludzie poczuli swoje własne emocje.

Nie da się go zdefiniować, bo jest człowiekiem kameleonem. Zresztą definicja nie jest tu potrzebna, bo i po co.

Wielu ludzi widzi w nim proroka, ja widzę w nim człowieka. Czy jego piosenki, to literatura?

Nie sądzę, żeby zaprzątał sobie głowę odpowiedzią na to pytanie.  Cieszy go, że jego piosenki znalazły miejsce w sercach wielu ludzi na  całym świecie.

Moje serce też mu dziękuje i jest mu bardzo wdzięczne.

W nagraniu płyty uczestniczyli Dariusz Bafeltowski grający na gitarach i innych instrumentach strunowych, Mieczysław Jurecki /bas/,Tomasz Zeliszewski/perkusja/- sekcja rytmiczna znana ze współpracy z zespołem"Budka Suflera",Adam Niedzielin/instrumenty klawiszowe/.Gościnnie wystąpił Dariusz Grela na codzień współpracujący z zespołem Kroke.

 


 

Mietek Jurecki 


"Nigdy nie robiłem notatek dotyczących wielkiej ilości sesji nagraniowych w których brałem udział, setek piosenek, które a grałem i tysięcy koncertów które zagrałem w różnych częściach świata. Nie przywiązywałem do tego wagi i obecnie niemożliwe jest odtworzenie wielu artystycznych wydarzeń których byłem współtwórcą. Część mojej muzycznej historii postaram się uzupełnić, ale ważniejsza jest dla mnie twórcza teraźniejszość i przyszłość" - artysta o sobie.
Wybitny polski gitarzysta basowy. Przez wiele lat grał i nagrywał z legendarną grupą Budką Suflera. Jest autorem solowej płyty 12 sprawiedliwych, w nagraniu której uczestniczyli czołowi polscy gitarzyści: Jan Borysewicz, Dariusz Kozakiewicz, Jacek Królik, Jacek Krzaklewski, Krzysztof Misiak, Marek Raduli, Grzegorz Skawiński. Ta płyta została przez magazyn „Gitara i bas” uhonorowana tytułem Wydawnictwo Roku, a Jurecki – tytułem najlepszego polskiego gitarzysty basowego.
Współpracuje z Wojtkiem Pilichowskim i Krzysztofem Ścierańskim oraz współtworzy z Jackiem Królikiem i Ryszardem Sygitowiczem zespół Giganci Gitary.Jest też pomysłodawcą konkursu „Solo życia” – wyłaniającego młodych i zdolnych instrumentalistów.
Od 2017 roku Mietek Jurecki - kultowy polski basista - występuje w składzie zespołu Martyny Jakubowicz.

 

 


 

 

Łukasz Kuropaczewski

Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Piotra Zaleskiego oraz Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore w klasie Manuela Barrueco. Występował z recitalami w najważniejszych salach koncertowych świata - Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Carnegie Hall w Nowym Jorku czy Sali im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Koncertuje również jako kameralista. Współpracował z najważniejszymi polskimi orkiestrami filharmonicznymi, a także z Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” i Orkiestrą Kameralną AUKSO. W ostatnich latach dokonał wielu polskich i światowych premier koncertów na gitarę z towarzyszeniem orkiestry: Hommage a Manuel de Falla Aleksandra Tansmana, Concertino Krzysztofa Meyera, Arioso e Furioso Mikołaja Góreckiego czy Jerusalem Concerto Angelo Gilardino. Nagrał sześć albumów. Trzy ostatnie, nagrane dla Polskiego Radia i Ponte Art Production, otrzymały nominacje do nagrody „Fryderyk”. Artysta zajmuje się także działalnością pedagogiczną. Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas wielu festiwali gitarowych oraz na Uniwersytetach w Europie i obu Amerykach. W latach 2007-2010 był wykładowcą University of Pennsylvania w Filadelfii, a od 2008 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu. W marcu 2013 roku uzyskał tytuł doktora nauk muzycznych na tej uczelni. Łukasz Kuropaczewski gra na gitarze Rossa Gutmeiera oraz strunach Savarez Alliance Corum.

 


 

Maciej Frąckiewicz 

Maciej Frąckiewicz jest zwycięzcą jednego z najbardziej prestiżowych konkursów akordeonowych na świecie – XX Międzynarodowego Konkursu „Arrasate Hiria” w Hiszpanii (2012). W 2013 roku otrzymał PASZPORT POLITYKI „za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje muzyki współczesnej, i nie tylko. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję. Za budowanie repertuaru. Za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania. Ponadto jest laureatem prestiżowych międzynarodowych konkursów akordeonowych w Polsce, Niemczech, Słowacji, Włoszech i Hiszpanii. Spośród jego sukcesów konkursowych wymienić można takie nagrody jak:

II nagroda na XLII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w

Klingenthal (Niemcy) (w duecie z Magdaleną Bojanowicz) (2008)

Nagroda Główna w VIII Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla młodych

wykonawców w Radziejowicach (2009)

I nagroda oraz dwie nagrody pozaregulaminowe na III

Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Spisaka w Dąbrowie

Górniczej (2009)

I nagroda na XIII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Carlo

Civardi” w Val Tidone (Włochy) (2010)

Nagroda specjalna na XIV Międzynarodowym Konkursie Współczesnej

Muzyki Kameralnej w Krakowie (w duecie z Magdaleną Bojanowicz)

(2010)

I nagroda na III Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym im. A.

Krzanowskiego w Czechowicach – Dziedzicach (2010)

Nagroda Główna na Międzynarodowy Konkurs Mutliinsptrumentalny

GWK w Münster (Niemcy) 2015

W 2008 roku był jednym z 7 finalistów Krajowych Eliminacji do

Konkursu Eurowizji dla młodych muzyków.

W 2010 roku reprezentował Polskie Radio na Międzynarodowym

Forum Młodych Wykonawców organizowanym przez Europejską Unię

Radiową (EBU) – „New Talent”.

W 2012 ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana oraz w 2014 studia podyplomowe Konzertexamen w Hochschule für Musik w Detmold w Niemczech w klasie prof. Grzegorza Stopy. Studiował również w ramach programu Socrates – Erasmus w Escola Superior de Música de Catalunya w Barcelonie w klasie Inaki’ego Alberdi’ego. Brał udział w kursach mistrzowskich w Polsce i za granicą; Ottweiler (Niemcy) oraz Salzburgu i Wiedniu (Austria), gdzie pracował pod okiem takich pedagogów jak m.in.: Prof. W. L. Puchnowski, Y. Shishkin, M.

Miki, T. Anzellotti, G. Draugsvoll, C. Jacomucci, M. Rantanen, S. Hussong czy J. Berger.

Ważną częścią jego działalności artystycznej jest ścisła współpraca z kompozytorami takimi jak m.in: Krzysztof Penderecki (którego utwór na akordeon prawykonał i przygotował do druku), Paweł Szymański, Dariusz Przybylski, Cezary Duchnowski, Wojciech Blecharz, Jagoda Szmytka; prawykonał ponad 60 utworów.

W 2012 roku został laureatem nagrody DAAD dla najlepszego zagranicznego studenta w HFM Detmold. Otrzymał szereg stypendiów; w tym prestiżowe stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska” na nagranie płyty z polską muzyką współczesną (w duecie z Magdaleną Bojanowicz). Płyta wydana przez Sarton była nominowana do Fryderyka w dwóch kategoriach: Album Roku – Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. W 2014 ukazała się jego debiutancka płyta solowa (DUX) zawierająca utwory Bacha, Gubaiduliny, Francka, Tuchowskiego oraz premierowe nagranie Sinfonietty Krzysztofa Pendereckiego, która została nominowana do Fryderyka 2015 w kategorii Recital Solowy. Wśród najbliższych planowanych albumów znajdują się m.in płyta z utworami Mozarta czy z polską muzyką najnowszą.

 

W czerwcu 2012 wystąpił jako pierwszy akordeonista w historii jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej (koncert dyplomowy UMFC). Występował również z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych (m.in. NOSPR) pod batutą m.in. Łukasza Borowicza, Jose Maria Florencio, Jacka Kaspszyka, Michała Klauzy, Marka Mosia, Renato Rivolty, Rubena Silvy, Lukasa Visa czy Young Chill Lee. Regularnie występuje na festiwalach w Polsce i za granicą (m.in. „Warszawska Jesień”, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, Festiwal Muzyczny w Łańcucie, „La Folle Journee”, „Neue Horizonten” w Hanowerze, „Dwa dni i dwie noce nowej muzyki” w Odessie na Ukrainie, Farinelli Festival w Andrii (Włochy), „Musique au Leman” w Thonon Les Bains we Francji). Ostatnio między innymi występował z recitalami podczas Folefest w Lizbonie czy Latvian New Music Days w Rydze. Jest zapraszany jako juror podczas konkursów akordeonowych w Castelfidardo i w Lizbonie. Wśród najbliższych najważniejszych planów należy wymienić nagranie autorskiej płyty z utworami Mozarta, recital podczas Moskiewskiej Jesieni czy prawykonanie Koncertu Akordeonowego Zygmunta Krauze. Maciej Frąckiewicz gra na instrumencie PIGINI NOVA uważanym za najekskluzywniejszy na świecie.

 


 

 

 

 Bartek Miler

Urodzony w 1992 roku w Paryżu. Od najmłodszych lat czynnie udziela się w środowisku artystycznym, bierze udział w licznych koncertach, festiwalach, konkursach i przesłuchaniach jako solista, członek zespołów kameralnych i muzyk orkiestrowy. Edukację muzyczną rozpoczął nauką gry na fortepianie. Nieco później zainspirował go klarnet, ale ostateczny wybór padł na perkusję klasyczną. Bartek Miler jest wszechstronnym artystą praktykującym różne style i obracającym się w kontrastowych dziedzinach muzyki. Jest multiinstrumentalistą, który wykorzystuje swoje umiejętności gry na klarnecie, klarnecie basowym, fortepianie, perkusji klasycznej i rozrywkowej w różnych eksperymentach i projektach muzycznych, jak i również do celów kompozytorskich, akompaniatorskich i dyrygenckich. Od roku 2009 został doceniony na konkursach i przesłuchaniach w skali ogólnopolskiej i światowej jako wybitny solista i kameralista. Jest współzałożycielem zespołu perkusyjnego "Trio BenBen", który wielokrotnie osiągał znaczące sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. W 2012 roku zespół brał udział w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Zespołów Perkusyjnych w Luksemburgu, gdzie dotarł do półfinałów będąc najmłodszym uczestnikiem konkursu. Jest laureatem dwóch międzynarodowych solowych konkursów perkusyjnych we Włoszech. W roku 2014 zakwalifikował się na podstawie przesłanych nagrań do dwóch najbardziej prestiżowych solowych konkursów perkusyjnych o randze światowej w Monachium (Niemcy)-Konkurs „ARD” i Eindhoven (Holandia) „Tromp”. Wśród uczestników konkursów był jedynym studentem reprezentującym polskie uczelnie. W tym samym roku podjął studia w klasie dyrygentury symfonicznej prof. Marcina Sompolińskiego w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W roku 2013 ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie w klasie perkusji prof. Mariana Rapczewskiego w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Obecnie jest studentem piątego roku tejże Akademii i studentem w Narodowym Konserwatorium Muzycznym w Lyonie, we Francji, w klasie perkusji prowadzonej przez wybitnego solistę i profesora Jean Geoffroy. Obok edukacji muzycznej od 2011 roku współpracuje z Poznańską Filharmonią. Występował w koncertach z orkiestrą Adama Sztaby i jako gość specjalny z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”. Swoje zainteresowania muzyczne i umiejętności artystyczne rozwijał poprzez udział w licznych kursach mistrzowskich i warsztatach prowadzonych przez wybitnych wirtuozów i pedagogów instrumentów perkusyjnych w kraju i na świecie jak: Marta Klimasara, Se-Mi Hwang, Emmanuel Sejourne, David Friedman czy Anders Astrand. Jest tegorocznym laureatem programu stypendialnego Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska".

 

 


 

 

pARTyzant

 

Zespół pARTyzant to rodzinny duet ,który tworzą światowej klasy gitarzysta Krzysztof Toczko oraz grający na perkusji i instrumentach perkusyjnych Mikołaj Toczko.

Muzycy poruszają się płynnie pomiędzy różnymi stylistykami. Nie brakuje mocnych, rockowych riffów czy bluesowych smaczków. Ważnym elementem każdego koncertu jest interakcja z publicznością oraz nieskrępowana improwizacja.

pARTyzant :

-muzyczna współpraca z grupą DŻEM
-rekomendacja Joe Satrianiego
-7milionów wyświetleń na YouTube
-emisja w telewizji CNN
-wyprzedane koncerty w prestiżowej sali koncertowej Vahdat Hall w Iranie
-występy w Niemczech, Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii


Tylko czy aż dwa instrumenty?

 


 

Carlos Ramírez

Carlos Ramírez - Muzyką interesuję się od zawsze. Mój ojciec, Carlos Ramírez, już od najmłodszych lat uczył mnie gry na gitarze i dawał mi pierwsze lekcje muzyki. Przekazał mi także wiedzę na temat robienia instrumentów muzycznych, dzięki czemu dziś sam potrafię wykonać gitarę.
Później pogłębiałem swoją wiedzę studiując w Conservatorio del Liceo w Barcelonie, w Escuela Luthier, El taller de Musics oraz prywatnie z różnymi profesorami.
Obecnie mieszkam w Wielkopolsce, w Mosinie, gdzie od wielu lat prowadzę warsztaty gitarowe w Mosińskim Ośrodku Kultury. Związany jestem także z Centrum Animacji Kultury oraz ze szkołą Via Artis w Puszczykowie, gdzie udzielam lekcji gry na gitarze. W październiku 2009 i w kwietniu 2010 podczas Ogólnopolskich Dni Artystycznych z Gitarą w Mosinie można było posłuchać koncertu gitarowego muzyki klasycznej w moim wykonaniu. W październiku 2010 i 2011 roku zagrałem razem ze swoją orkiestrą gitarową (młodzieżą z Mosińskiego Ośrodka Kultury) w Wadze Miejskiej w Poznaniu. Wspólnie ze swoimi uczniami wystąpiłem także na poznańskim Placu Wolności podczas Dnia Dziecka organizowanego przez Stowarzyszenie Artystów Enter Art. Można mnie posłuchać podczas licznych imprez kulturalnych organizowanych w mieście i gminie Mosina.
Jestem gitarzystą klasycznym, kompozytorem i aranżerem, jak również wykonawcą utworów muzyki rozrywkowej oraz autorem tekstów.

 

 

 

Organizatorzy

 

Patronat Honorowy

 
 
 
  
 Burmistrz Gminy Mosina
Przemysław Mieloch
 
 
 
 
 
 

Sponsorzy

WSPARCIE FINANSOWE 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Patroni Medialni

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy